İsviçre Merkez Bankasının aldığı radikal karar tüm avrupa ve dünya borsa’larını sallamış durumda. Eurozone’daki para darlığı, Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nden çıkma olasıkları, İspanya’dan gelen kötü haberler zaten Euro’nun diğer para birimleri karşısında ve özellikle Dolar karşısında düşüşünü hızlandırmıştı. Geçen yılın bahar aylarından itibaren Euro, Dolar karşısında %20 değer kaybetti. Euro/Dolar paritesi 1.40’tan 1.16’lara geriledi. Ve İsviçre Merkez Bankasının zaten düşmekte olan Euro alımını durdurmasıyla, Euro’daki düşüş katlanarak devam edecek gibi gözüküyor.

İsviçre Merkez Bankası neden kendi para birimi olan Frank kullanarak niye Euro alıyordu? İsviçre kendi parası olan Frank ile yüksek miktarlarda Euro alarak Euro/Frank paritesini dengeliyordu(sabitliyordu). Böylece Euro/Frank paritesi dalgalanmalardan etkilenmeyerek yatırımcılara daha güvenli bir yatırım ortamı sağlıyordu. Bu da enflasyonu dizginlemeyi, faiz oranlarını kontrol altına almayı ve sonuç olarak yatırımcılar için güvenli ve öngörülebilir bir ortam yaratarak ticaret hacmini arttırıyordu. 2011 küresel krizinde yatırımcılar paralarını güvenli ve kur dalgalanması olmayan bir ekonomide tutma arayışına girdiler ve İsviçre piyasası belirli zamanlarda yüksek hacimli Euro alımıyla kur’ları sabitliyordu.

Fakat Avrupa Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta piyasalara daha fazla Euro basacağını duyurmasının ardından İsviçre Merkez Bankası zaten düşmekte olan Euro alımını durdurdu. Çünkü Franc Euro arasındaki döviz kur oranları büyüdükçe, bu İsviçre için daha külfetli bir hale gelecekti.

İsviçre Merkez Bankasının Euro alımını durdurmasıyla düşmekte olan Euro daha hızlı değer kaybetmeye başlarken, İsviçre frangı için tam tersi bir yükseliş anlamına geliyor. Bir gün içerisinde Frank %39 değer kazandı.