Günlük Tasarruf

Günlük hayatta ufak değişiklikler yaparak tasarruf yapabileceğiniz belki de çok kolay fakat aklınıza muhtemelen gelmeyen yöntemlerin açıklandığı blog.

Günümüzde, para tartışmalı bir konu haline gelmiştir. Dünyadaki en zengin kesim para ve altın içinde yüzerken, geri kalan kesim günlük 1TL için yaşam savaşı vermektedir. Orta sınıf vatandaş ise bu iki uç nokta arasında (daha çok aşağı doğru) gidip gelmekten yorgun düşmüş durumdadır.

Ülkemizde, finansal terimler ve bu terimlerin kelime anlamı çoğu kişi tarafından iyi anlaşılamamıştır. Matematik ile arası çok iyi olmayan bir toplum olduğumuz göz önünde bulundurulursa (üniversite ve lise sınav sonuçları ortalamasına bakabilirsiniz), suçu başka yerde aramamak gerekir. Mesela, sokağa çıkıp sorsanız, gayri safi milli hasıla nedir? diye, kaç kişiden doğru cevap alabilirsiniz?

Fakat finans ve matematikle aramazın iyi olmaması demek, geçindirmek zorunda olduğumuz bir ailemizin olmadığı anlamına gelmez. Sorumluluklarımız her daim bakidir. Her koşulda paramızı en iyi şekilde değerlendirip, onu en doğru şekilde harcamalayız.

Peki para nasıl doğru şekilde harcanır?