Unutkan hesap sahipleri, 10 yıldır işlem görmeyen hesaplarında, 2014 yılı itibariyle bankalarda 36 milyon  323 bin dolar, yaklaşık olarak 94,5 milyon lira unuttu. Bankalarda 10 yıldır unutulan bu paralarla ilgili hesap sahiplerini bilgilendirmeler devam ediyor. Bankacılık Kanunu gereği bankalarda paralarını unutan hesap sahipleri için açıklamalar ve bilgilendirmeler yapılmaya başlandı.

5411 Sayılı Bankacılık Kanununun 62. maddesine göre, bankalardaki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklarla ilgili hesap sahibinin en son işlem tarihinden itibaren on yıl içinde eğer herhangi başka bir hesap hareketi olmadığında hesapta bulunan para zaman aşımına uğruyor. Bankalar bu unutulan ve geçtiğimiz 10 yıl içinde herhangi bir hesap hareketi olmayan müşterilerle ilgili duyurularını şubat ayından itibaren internet sitelerinden bildirmeye başladı. Hesap sahipleri  zaman aşımına uğrayan hesapları olup olmadığını Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) www.zamanasimi.org/tbb internet sitesinden öğrenebilir ve dilerlerse hesaplarını kapatabilir. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) her yıl şubat ayında hesapları zaman aşımına uğramış müşterileri veri tabanında güncelleyerek sorgulama sonrasında hersene hesap sahipleri ile ilgili güncel bilgileri veriyor.

 

Bankalardaki unutulan paraları çekmek ya da aktif olmayan hesapları kapatmak için 15 Haziran 2015 tarihine kadar ilgili banka şubelerine kimlik kartı ile başvurulması gerekmektedir. Aksi takdirde yasa gereği zaman aşımına uğramış olan aktif olmayan hesaplarda unutulan paralar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilecek.

Unutulan ve aktif olmayan hesaplar sadece kişilere ait değil. Şirketler, vakıflar, dernekler, siyasi partiler ile devlet kurumlarının bile bankada unutulmuş parası bulunuyor. Bu unutulan paralar içinde bir hesapta en fazla bakiye olarak 41 bin dolar’a yakın para unutulmuş. Gerçekten ihtiyacı olmasa gerek bir insanın bankada yaklaşık 100 bin TL para unutması için. En fazla para unutulan banka hesapları Denizbank’ta bulunuyor.