Şekerbank, Anadolu'daki kooperatif üyesi pancar üreticisinin küçük birikimleriyle tarım ve şeker sanayisinin finansmanını sağlamak amacıyla 1953'te, Pancar Kooperatifleri Bankası adıyla Eskişehir'de kuruldu.

Banka, 1956'da Ankara'ya taşındığında Şekerbank adını aldı. 1997 yılında hisselerinin bir bölümü halka arz edilen Şekerbank'ın, genel müdürlüğü 2004 yılında İstanbul'a taşındı. İşletme ve tarım, ticari/KOBİ, kurumsal ve bireysel bankacılık alanlarında faaliyet gösteren Şekerbank, yüzde 66'sı Anadolu'da bulunan şubeleri ile çiftçi, esnaf ve küçük işletmelere hizmet veriyor. Türkiye genelinde 301 şubesi, 11 bölge müdürlüğü (3 İstanbul, 8 Anadolu) ve 1 yurtdışı temsilciliği bulunuyor.

Banka çevresinden alınan bilgiye göre, bankanın ortağı Kazaklar bütün hisselerini Katarlı bir bankaya satmak üzere görüşmelerde bulunuyor. Abank ve Finansbank'ı alan Katarlılar şimdi ise Şekerbank'ın yüzde 30 hissesi için masaya oturduğu iddaa edildi.

Şekerbank'ın ortağı Kazaklar, Katarlılar ile anlaşmaya varırsa, yüzde 35.44 hisse ile bankanın ana sermayedarı olan Şekerbank Personeli Munzam Sosyal Güvenlik Ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı (SEMVAK) ile birlikte en büyük paya (yüzde 30.28) sahip stratejik ortak olarak yer alacak. Şekerbank'ın yüzde 34.19'u ise halka açık. Yılsonu itibariyle Şekerbank'ın piyasa değeri 1.96 milyar liraya yakın.

Şekerbank çıkan haberleri yalanladı. Şekerbank, Kazak ortağın yüzde 30 hissesini Katarlı bir stratejik ortağa satmak için masaya oturduğu haberleri üzerine bir açıklama yaptı.  Bankadan yapılan açıklamada bu haberlerin bankanın daha önce yaptığı açıklamanın dışında olduğu, bu konuda açıklanmamış herhangi bir durum olmadığı belirtildi.  Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Basın yayın organlarında yayınlanan ve Kazkommertsbank'ın sahibi olduğu Şekerbank hisselerini muhtelif isimlerdeki yatırımcılara satmak üzere görüşmelerde bulunduğuna ilişkin haberler Bankamız açıklaması dışında olup; yukarıda belirtilen dışında kamuya açıklanmamış bir husus bulunmamaktadır"

2015 yılının son günlerinde Şekerbank'ın ortağı Kazak BTA Bank, yüzde 10.91 hissesini bir başka Kazak bankası olan Kazkommertsbank'a devrettiğini açıklamıştı.