2015 yılında dolar, açık ara bu yılın en fazla getireni olacak. Petrol fiyatlarının düşmesi toparlanmakta olan Amerikan ekonomisinde hem tüketicilerin daha fazla alışveriş yapmasını sağladı hem de düşük benzin fiyatları firmların taşıma maliyetlerini azalttı. İşsizlik oranlarının 2014 son çeyrekte azalması Amerika’da ekonominin daha da iyiye gideceğine işaret ediyor. Ama asıl euro’nun değer kaybetmesi dolar’ın ekmeğine yağ sürecek. Peki ama dolar 2015'te ne olur?

Amerika’daki son zamanlarda yayınlanan veriler 2015 yılının Dolar yılı olacağını öngörüyor. Peki nedir bu veriler doları yükseltecek olan? Gelin bir göz atalım.

1. Amerika'da Gayri safi milli hasıla bu sene ilk defa 2005’ten bu yana %3 artış gösterdi.

2. Ana enflasyon sabit kalmakla birlikte ortalama maaşlar artış gösteriyor. Ve işsizlik oranı giderek düşüyor.

3. Amerikan Merkez Bankası (FED) 2015 yılında, yılın ilk yarısından sonra faiz arttırımına gidecek.

4. Petrol fiyatları düşüş eğiliminde ve 2015’te daha da düşecek.

 

Ayrica, Euro dollar karşısında son 9 yılın en düşük seviyesinde. Yunanistan ve İspanya’dan gelen haberler hiç iç açıcı değil. Avrupa’daki para darlığı, İsviçre bankalarının negatif faiz oranlarına düşmesi, tüketici harcamalarının azalması, dolar’ın yükselişine yardımcı oluyor. 2015’te dolara negatif etki yapacak olan tek şey Amerika dışındaki global krizlerdir. (politik veya ekonomik). Ben, 2015 yılı sonunda dolar’ın 3 TL seviyelerini test edeceğini ama 2.92 TL seviyesinde kalacağını öngörüyorum.